Biblioteken har länge varit i frontlinjen och utsatts för attacker vad gäller bokinköp, utsmyckning med regnbågsflaggor och sagostunder med drag queens med mera. Uppenbarligen är biblioteken en skrämmande plats, vars verksamhet behöver kontrolleras och begränsas av den som skräms av fritt tänkande individer. Kan biblioteken bli ännu farligare? Skapa medborgare som tänker ännu friare, bryter mot fler normer, läser fler böcker, lär sig fler språk, blir bättre på källkritik och ställer högre krav på sina politiker?
Med stärkta bibliotek och bemannade skolbibliotek stärker vi också demokratin och de självständiga medborgarna. Hur stärker vi bäst biblioteken och skapar fler och farligare bibliotek?
För andra året arrangerar Författarförbundets biblioteksråd detta seminarium.
Medverkande
Moderator: Gustav Fridolin, folkhögskolelärare och tidigare utredare av skolbibliotek. Tidigare utbildningsminister (MP) och utredare av ny lagstiftning för skolbibliotek.
Mattias Beruk Järvi, biblioteksansvarig på Mångkulturells centrum och föreläsare om bibliotek och avkolonisering.
Torun Boucher, äldre- och kulturborgarråd (V) i Stockholm stad.
Mona Suleiman, bibliotekarie på Rinkeby-Kistas biblioteksenhet där hon ansvarar för språk- och läsfrämjande aktiviteter. Hon driver också organisationen Föräldraboost.
Seminariet äger rum på Järvaveckans scen Göteborg.